Čtvrtek, 23 března, 2023
aktualne

Automaticky vytvořený koncept

Jestliže se chystáte žádat o půjčku, určitě víte, že poskytovatelé při jejím schvalování prověřují vaši bonitu. Zde hraje velkou roli vaše úvěrová a splátková historie. To, jaké máte záznamy v registrech dlužníků, je v tuto chvíli naprosto klíčové.

Jaké jsou typy registrů?

Existují tři typy registrů dlužníků:

  • BRKI – bankovní registr klientských informací, který zaznamenává pozitivní i negativní informace o klientech bank,
  • NRKI – nebankovní registr klientských informací, který zaznamenává pozitivní i negativní informace o klientech nebankovních poskytovatelů půjček,
  • SOLUS, který zaznamenává pozitivní i negativní záznamy bankovních a nebankovních společností, ale i pojišťoven, mobilních operátorů a dalších společností.

Pokud budete žádat o odstranění záznamů, ujistěte se, že zmizí ze všech registrů.

Jak člověk získá negativní záznam v registrech dlužníků?

Skončit v registrech jde raz dva, avšak dostat se z nich už tak snadné není.

Pokaždé, když máte nějaký dluh, u kterého neplníte podmínky smlouvy, tedy nesplácíte včas a ve stanovené době, se tento fakt propíše do registrů. Záznam provede ten, u koho onen dluh máte, bez ohledu na to, zda se jedná o nějakou bankovní či nebankovní společnost. Do registrů se dostanou informace i o tom, zda platíte řádně faktury za telefon, energie atd.

Tyto záznamy se uchovávají po dobu trvání dluhu a i několik let po jeho splacení. O dřívější smazání lze samozřejmě požádat. Musíte prokázat, že jste původní dluh splatili a smlouvu ukončili. O smazání záznamu musíte požádat danou společnost, která vás do registru uvedla. Posouzení a rozhodnutí je následně na ní.

Velice vzácně se může stát, že se člověk do těchto registrů dostane omylem. Před každou žádostí o velkou půjčku tyto registry ověřte a v případě nálezů nepravdivých záznamů o nich informujte a požádejte o jejich odstranění.

Lze si půjčit s negativním záznamem?

Vzhledem k závažnosti takovéhoto záznamu je velice obtížené si někde půjčit. Nebankovní společnosti jsou však v posuzování klientovy bonity mírnější. Nebankovní půjčky, jako je například půjčka online, jsou tak dostupnější, než ty bankovní.

Na půjčku však neexistuje právní nárok. Usoudí-li tedy společnost, že vaše záznamy jsou až příliš závažné, nemusí vám půjčku poskytnout. Stejně tak vám například telefonní operátor může odmítnout poskytnout paušál.

pr článek

Další články autora