Nadchly vás procházky přírodou nebo dokonce delší pěší treky a přemýšlíte nad pořízením trekingových holí pro každé vaše dobrodružství? Pak jste na správném místě!
Poradíme vám při výběru ideálních trekových hůlek, s jejich správnou velikostí, typem konstrukce i s materiálem, ze kterého jsou vyrobeny a představíte vám také detaily, bez kterých by hole nemohly existovat.
Co si rozmyslet před pořízením
Než se vydáte do prvního obchodu se sportovním vybavením, zeptejte se sami sebe, kolik do holí chcete investovat a jakou chůzi preferujete. Dáváte přednost klidnější procházce v krásné přírodě nebo jste spíše typ, který loví osobní rekordy a stále rychlejší tempa na jednotlivých kilometrech asfaltového povrchu?
Víte také, jestli budete trekové hole používat pouze vy nebo i jiný člen rodiny? Od těchto základních informací se odvíjí další kritéria na vaše ideální hole.
Pevné nebo teleskopické
V dnešní době je nabídka holí velmi široká a nabízí modely s pevnou délkou i teleskopické trekingové hůlky. Obě tyto varianty mají své výhody a nevýhody, proto byste měli vědět, co od vašich budoucích holí očekáváte a jak je budete používat.
Trekové hole s pevnou délkou jsou vhodnější pro zkušenější sportovce, kteří už velmi dobře znají ideální délku jejich holí a nikdy je nepůjčují dalším lidem, právě kvůli nemožnosti nastavit délku holí jinak. Tyto hole jsou lehčí a mají vyšší tuhost při odrazu.
Teleskopické hole oproti těm pevným můžete půjčovat komukoliv. Díky snadno nastavitelné délce budou vhodné pro každého člena výpravy. Teleskopické hole jednoduše složíte a během transportu zaberou jen malý prostor ve vašem batohu.
Kvalitní materiál
Spolehlivé turistické hole jsou dimenzovány na výrazné nárazy a tlaky při chůzi, proto by byly být pevné a zároveň pružné. Ideální pro toto použití jsou karbonové trubky pohlcující vznikající vibrace, případně kombinace hliníku a karbonu. Velmi podstatná je také hmotnost holí, které byste během chůze téměř neměli cítit v rukách.

Nepostradatelné detaily
Samotné hole by nemohly existovat bez drobných, avšak podstatných detailů, které zajišťují maximální pohodlí, stabilitu a pevnost holí. Trekingovým holím by neměly chybět pevné rukojeti s tvarem vhodným pro držení, vyrobené například z korku, kaučuku, speciálního plastu nebo pěny.
Anatomicky tvarovaná, pevná a zároveň měkká poutka oceníte pro správnou techniku chůze s holemi. Kvalitní poutka jsou lehce nastavitelná, aby neodírala kůži a neomezovala krevní oběh.
Spodní část trekových holí tvoří plastový vyměnitelný talířek nad hrotem hole, zabraňující zaboření hole mezi kameny nebo do náročnějšího terénu. Samotný konec holí tvoří koncový hrot z tvrdého kovu, sloužící k odrážení od povrchu a tzv. „botička“.
Jedná se o gumovou násadu na ocelový hrot, kterou využijete při chůzi po tvrdém povrchu, jako je asfalt nebo udusaná hlína. Botičky se postarají o to, aby hole neklapaly jako podkovy koní a zároveň budou tlumit nárazy a minimalizovat vibrace, které mohou negativně působit na vaše paže a krční páteř.
https://casopisgenerace.cz/vyhlidkovy-let-balonem/
https://tydenikzeny.cz/nuceni-partnera-k-sexu-kolik-z-nas-to-povazuje-za-protizakonne/