Sobota, 4 února, 2023
aktualne

Toto je sedm rizikových aktivit během letních prázdnin

Léto znamená relax, pohyb a radost, ovšem na druhé straně i zvýšené riziko úrazů a zdravotních komplikací. Traumatolog popisuje sedm rizikových aktivit zejména dětí, které mohou dokonale pokazit prázdninové aktivity.

Traumatolog z Nemocnice AGEL Košice-Šaca Jozef Kubašovský za rizikové považuje zejména nafukovací atrakce, trampolíny, bazény a dětské bazény, aktivity v domácím prostředí, dopravní prostředky poháněné vlastní silou, kontakt se zvířaty a střelnými zbraněmi. Co o nich říká víc?

Nafukování atrakce
Jako první dává lékař do pozornosti nafukovací atrakce, které se dnes velmi často vyskytují na oslavách, u koupališť či jiných lokalit spojených se zvýšeným pohybem dětí. „Jako rizikové aktivity byly definovány skákání na atrakcích, pád mimo ně, kolize s jinou hrající si osobou, kontakt s mechanismem atrakce – sítí a mantinelem. Nejčastější diagnózou při tomto vzniku poranění byly zlomeniny, natažení, podvrtnutí. Převahu měly úrazy dolních končetin, následovalo poranění horních končetin a ostatních částí těla,“ přiblížil v tiskové zprávě traumatolog zkušenosti z USA a zdůraznil nutnost přítomnosti dospělé osoby při atrakci a přísné dodržování pokynů provozovatele a výrobce.

Trampolína
Až tři čtvrtiny úrazů jsou spojeny s přítomností více osob na trampolíně. „Co se týče výskytu a lokalizace jednotlivých úrazů, mluvíme o poraněních končetin, například v oblasti lokte a předloktí, o zlomenině ramenní kosti či úrazech v oblasti kotníku a kolena, zřídka má zastoupení i zlomenina stehenní kosti nebo přední luxace (vykloubení) kolenního s trombózou popliteální (podkolenní) arterie (tepny). Dále je řeč o poraněních hlavy a krku, úrazech hrudní kosti či poškození cévy na krku,“ přiblížil lékař.

Úrazy na trampolíně není radno podceňovat, mohou být až smrtelné. Traumatolog v rámci prevence nedoporučuje skákání více než jedné osobě na trampolíně, poukazuje na potřebné dodržování pokynů výrobců, kontrolu a správné používání ochranných opatření, zákaz salt a jiných rizikových aktivit s tím, že ani přítomnost dospělých osob nesnižuje riziko možného úrazu.

Bazény, dětské bazény
Které dítě by nemilovalo pobyt ve vodě? Obezřetnost je na místě u domácích bazénů iu volných vodních ploch a hlavně tekoucích vodních toků. „V prevenci se zdůrazňuje nutnost přítomnosti dospělé osoby, zabezpečení okolí bazénu a zabránění náhodnému pádu do bazénu. Nebezpečné jsou také nafukovací zábavné předměty jako například kola, nafukovačky. Znemožňují dohled nad dítětem a blokují kontrolu při vzniku potíží,“ upozorňuje odborník.

Uvádí se, že malé děti se mohou utopit ve vodě mělčí než pět centimetrů. Doporučuje se proto nenechávat dětský bazén naplněný vodou. Všechny bazény a jiné nádoby je třeba vylít a otočit dnem vzhůru, aby se nenaplnily například dešťovou vodou.

Aktivity v domácnosti, na dvoře či na zahradě
Při nepřítomnosti rodičů o prázdninách je rizikovým místem pro děti, zejména mladšího věku, i samotný pobyt v jinak bezpečné domácnosti či v okolí domu. Objevují se pády ze schodů, oken a nábytku, u starších dětí se udávají pády z balkonů, žebříků a střech. Prevencí zdraví ohrožujících pádů jsou technická zabezpečení jako například bezpečnostní zámky oken, balkonů, zajištění nemožnosti přístupu k žebříkům, otvorům na střechách. „Významným rizikem je používání sekačky na trávu i pokusy dětí o samostatné aktivity s dalšími technickými pomocníky při péči o zahradu či okolí domu. Příkladem jsou vysokotlaké čističe, různé drtiče dřeva a podobně,“ upozornil traumatolog.

Asian woman drying sweat in a warm summer day

Dopravní prostředky poháněné vlastní silou – kolo, tříkolka, koloběžka, brusle, skejtbord
Autoři z Velké Británie vyhodnotili výskyt zlomenin u dětí a konstatovali, že jízdní kola byla příčinou zlomenin v 63 procentech. Podle lékaře používání přilby během jízdy redukuje riziko poranění hlavy až o 85 procent. Upozorňuje na zákaz používání tříkolky nebo koloběžky v blízkosti bazénů, silnic a dopravy, zákaz přítomnosti více než jedné osoby na kole či řízení kola dětmi v nočních hodinách. Britští autoři vyhodnotili po úrazech na kole jako druhou příčinu zlomenin u dětí pád ze skateboardu a při bruslení. Při obou aktivitách lze za preventivní opatření považovat zabezpečení prostor pro nerušenou aktivitu, vyhýbání se kontaktům s motorovými vozidly, důležité je nošení přilby či chráničů.

pr článek

Další články autora