Sobota, 4 února, 2023
aktualne

Zkrátka v pohodě. Sedm užitečných tipů, jak na dovolené vypnout a nabrat síly

Těšíte se už na prázdniny, máte pocit, že potřebujete nabrat nové síly a pořádně zrelaxovat? Dovolená je k tomu ideální příležitost. Nabízíme sedm praktických tipů, jak během ní opravdu vypnout a dobít baterky na další měsíce.

Neřešte, co se vás netýká
Zní to možná sobecky, ale jinou možnost nemáte. Není v našich silách vyřešit všechny problémy světa ani naše blízké. Neznamená to, abyste se uzavřeli přede všemi, neboť vy chcete právě relaxovat, ale pomáhejte jen tehdy, pokud vás o to požádají. Pokud někdo má problém, ale chce ho vyřešit sám, umožněte mu to a netrapte se tím.

Jezte zdravě
V horku člověku ani toho moc nechutná, ne nadarmo však platí pořekadlo „Ve zdravém těle zdravý duch“. Lehká strava člověku nezatíží organismus ani mysl. Budete mít dost energie na dovolenkové aktivity, ještě se to příznivě projeví i na vašem zevnějšku. Naopak těžká nezdravá strava nejen způsobuje obezitu, člověk má po ní i nedostatek energie a sklony k depresi.

Žádné omamné látky
Ráno bez šálku kávy a večer bez sklenky vína si někdo možná neumí na dovolené ani představit. Alkohol, kofein či jiné drogy sice náladu vylepšují, po jejich vyprchání se však člověk cítí často hůře než dříve. Proto zvažte, jestli vám chvilková euforie za to stojí. A pokud jim nechcete říct ne, tak alespoň s mírou.

Travte čas venku
Nejvíce, jak se dá. Nakonec, konečně je teplo, venku se dá být od rána do večera. Ať už u vody, na turistice, poznávání kulturních památek… Pobyt na čerstvém vzduchu prospívá jak dětem tak jejich rodičům a prokazatelně zlepšuje náladu. Příznivě ovlivňuje i fyzické zdraví. Pokud máte tu možnost, zkuste s dětmi venku i přespat, bude to pro ně nezapomenutelný zážitek. A vy zaručeně přeladíte z pracovních problémů na jiné myšlenky.

Sportujte
Hodinku denně si vždy naleznete. Jet si zaběhat, projet se na kole nebo si zacvičit. Pokud trávíte volno někde u vody, tak plavání je vynikající. Nejlepší ráno, co vás příjemně naladí na celý den. Sportovat byste měli pořád, pokud začínáte právě během dovolené, je dobré přenést si tento zvyk i do běžného pracovního kolotoče.

Closeup front view of mid 20’s couple walking on a beach on a beautiful summer sunset. They are having fun and enjoying their vacation.

Masáž
Je skvělým prostředkem, jak se rychle zbavit napětí. Uvolňuje stres, zmírňuje úzkost, posiluje imunitu, léčí nespavost a – odstraňuje bolesti. A někdo si ji dopřeje jen tak, pro větší pocit pohody.

Soustřeďte se na jednu věc
Jistě, stihnout toho chcete hodně, nabídek na trávení času pro rekreanty je nespočet. Uvědomte si však, že stále můžete být jen na jednom místě a dělat jen jednu věc. Cokoli jiného si to toho vpustíte, o to méně si tu činnost vychutnáte. Takže si užívejte, co právě děláte a když vás to přestane bavit, najděte si něco jiného. Času je dost, ostatně, na to je dovolená!

pr článek

Další články autora