Sobota, 4 února, 2023
aktualne

Chcete kojit? Těchto 10ti věcí se určitě vyvarujte!

Pokud žena kojí, nesmí se namáhat, jíst jídla, která by mohla miminku škodit, plavat v moři či chlorovaném bazénu, běhat či cvičit, barvit si vlasy, lakovat nehty, dokonce ani používat parfém by neměla… Také jste se setkali s takovými radami? Klidně je pusťte je z hlavy, chce-li žena úspěšně kojit, musí se vyvarovat úplně jiných věcí.

Na nesmyšlená omezení, která ženy odrazují od kojení a vedou k jeho předčasnému ukončení, upozorňují odborníci a nevládní organizace podporující kojení již delší dobu. Ženám se totiž takto podsouvá obraz, že kojení je krátkodobá záležitost, pár měsíců, během kterých je třeba obětovat, a pak se zase dá normálně žít bez kojení.

Ve skutečnosti je však kojení normální součástí života s malým dítětem během jeho prvních čtyř – pěti let (každé dítě se odstaví individuálně, pokud ho k tomu dospělí nepřinutí). Za celou tu dobu si ženy nemusí nic z výše uvedeného odpírat, dokonce ani oblíbenou kávu či sklenku vína.

Čeho se ale vyvarovat je třeba, aby ustálí tlak a v pohodě kojili své dítě do přirozeného odstavení? Shromáždili jsme 10 užitečných tipů od sdružení MAMILA a Světové zdravotnické organizace (WHO).

The concept of breastfeeding. Portrait of mom and breastfeeding baby.

  1. Vyvarujte se lidí, kteří podkopávají vaše sebevědomí kojit. Například zpochybňující poznámky o vhodnosti vašich prsou, o tvorbě či kvalitě mléka.
  2. Neberte vážné řeči o tom, jak je kojení náročné. Ve skutečnosti je to to nejjednodušší, co může být – nabídnout dítěti prs kdykoli a kdekoli je mnohem pohodlnější než připravovat láhev s umělým mlékem. Šetří námahu, čas i peníze.
  3. Pozor na „radce“, kteří říkají, že se vaše nekomfortní pocity v mateřství může právě kojení. Že kdybyste dítěti dali láhev s umělým mlékem, tak byste se měla lépe, dítě by lépe spalo a vy byste si více odpočinuli. Zcela mylný pohled.
  4. Pusťte z hlavy zákazy, které vám brání skloubit kojení s běžným životem a aktivitami, které máte ráda. „Zbytečně a bez vědeckých důkazů se ženám říká, že nesmí jíst téměř nic z toho, co jim chutná a co je důležité pro jejich správnou výživu, místo toho mají dokola jíst jen čtyři dny staré pečivo a rýži s dušeným masem, poslouchají nesprávné informace o tom, co všechno při kojení nesmějí, od cvičení, hubnutí, přes pití kávy nebo dokonce bublinkové minerálky až po tabletu čokolády. Kojení je však normální součást života,“ zdůrazňuje místopředsedkyně MAMILY Andrea Poloková a dodává: „Kojící matka se nemusí vyvarovat ničeho, co jí samé nezpůsobuje problémy.“
  5. Třiďte rady, které dostáváte o kojení, ověřte si je na renomovaných webových stránkách (ne u výrobců umělého mléka). Bohužel není to vždy jednoduché, protože i mnohé autority a pediatři nereflektují na vědecké poznatky a ženám říkají, aby s kojením přestali po roce, někteří už po šesti měsících, protože dítěti „už nic nedává“. Není to pravda, samozřejmě.
  6. Nesnažte se o oddělení od miminka, aby „jste si odpočinuli“. Je to jen další nesprávná rada. Naopak, buďte si s miminkem nablízku. Noste ho v šátku či nosiči, spěte v jedné posteli – podepří se tím vzájemná vazba, tvorba mléka, snáze budete rozpoznávat signály, kdy si ptá kojení, kdy je unavené, kdy ho něco bolí. Miminko bude spokojenější, bude méně plakat, vy si více odpočinete a budete si i jistější ve svém rodičovském úkolu.
  7. Vyvarujte se pomůcek ke kojení. Dudlíky, láhve, kloboučky, stříkačky… To vše dělá z kojení hotovou vědu, stojí nemalé peníze a v konečném důsledku často vede k ukončení kojení. Při bezproblémovém kojení nic z toho nepotřebujete a řešíte-li nějaký problém, dejte na rady odborníka, nejlépe zkušené laktační poradkyně. Někdy to může být o upravení polohy ke kojení, někdy dokonce jen o nastavení mysli.
  8. Pozor na bolest. Pokud kojení bolí, je třeba něco změnit. Kojení bolet nemá, žádné „tu chvíli to vydržíš“ neplatí. Kojení může být (a také je) opravdu bezproblémové, bolest signalizuje, že na něm je třeba něco upravit. Nejjistější je poradit se s někým kompetentním, například laktační poradkyní.
  9. Odložte hodinky. Při kojení na čase nezáleží, dítě má jeho vlastní běh. Nezáleží na tom, kdy se kojelo naposledy, ani jak dlouho. Někdy stačí jen pár potažení, někdy si chce zdřímnout na prsu i hodinku. A co? To je jeho svět, umožněme mu být v něm podle jeho momentálních potřeb.
  10. Vyhněte se bezdůvodnému dokrmování umělým mlékem. Každé zaplakání miminka opravdu neznamená, že je hladové, protože jeho máma má „málo mléka, slabé mléko, resp. je neschopná kojit“. Naopak, co když si jím ptá právě vaši blízkost, váš prs?
pr článek

Další články autora