Sobota, 4 února, 2023
aktualne

CHANEL Haute Couture podzim/zima 2022/23: Návrat do 30. let Mademoiselle CHANEL

Prostředí je inspirováno kamufláží optických iluzí s hrou tvarů a pruhů. Virginie Viard se v kolekci CHANEL Haute Couture podzim/zima 2022/23 vrací do 30. a 70. let 20. století.

Virginia Viard, kreativní ředitelka módního domu CHANEL představila během Haute Couture weeku novou kolekci. „Představila jsem si prohlídku Haute Couture podzim-zima 2022/23 v návaznosti na předchozí show, ponechávající prostor pro experimentování,“ říká Virginie Viard.

Důležité místo měla skupina umělců, kteří ji obklopují, sestávající ze jmen jako Xavier Veilhan, Sébastien Tellier, Charlotte Casiraghi a Pharrell Williams a modelka Vivienne Rohner.

V této nové kolekci lze vidět obleky, dlouhé šaty, jak si je představovala Mademoiselle Chanel ve třicátých letech minulého století: přiléhají na tělo, i když zde mají silná ramena, a plisované šaty jako například svatební šaty. Rovněž krajka, intarzovaná, propracovaná, ne vyšívaná, ale přemalovaná. Paleta kolekce Haute Couture sestává z jasné zelené, khaki, béžové, růžové, hodně černé a stříbrné.

Z výroční kolekce High Jewellery ‚1932‘, která vzdává hold první a jediné kolekci ‚Bijoux de Diamants‘ vytvořené v roce 1932 Mademoiselle Chanel, se Virginie Viard rozhodla použít náhrdelníky jako „nebeské prvky, protože se hodí k plisu a řasení“.

Co se týče bot, kromě lodiček s T-páskem, se v kolekci objevují kovbojské boty, které dodávají dlouhým sukním šmrnc a spojují se s jezdeckým centrem Étrier de Paris, místem vybraným k uspořádání show. „Tyto kozačky také odrážejí předchozí představení Haute Couture, které otevřela Charlotte Casiraghi na koni,“ dodává Virginie Viard.

Kulatá ramena, hranaté hřbety, výšivky s geometrickými tvary a vzory jsou odkazem na 30. léta 20. století. Při pohledu zpět do 70. let 20. století rezonují s konstruktivismem velmi „grafického“ dekoru. Klíčové slovo, ke kterému byl Karl Lagerfeld obzvlášť připoután.

MILAN – JANUARY 15: Woman with black Chanel leather bag with silver chain before Giorgio Armani fashion show, Milan Fashion Week street style on January 15, 2018 in Milan.

Prostředí je inspirováno kamufláží optických iluzí s hrou tvarů a pruhů. „Xavier Veilhan se bavil při přeměně místa na pohlcující instalaci, která je měkká, jak se posouvá, a ve které má hudba své místo.“

Tuto svobodu vyjadřuje opět tvíd, velké pánské klobouky a peleríny s velmi širokými okraji. „Ráda prolomím i grafický přístup přirozeným vzhledem. Šaty zůstávají lehké, ženské, určené k nošení. Neumím si představit, že bych to dělala jinak.“

pr článek

Další články autora