Sobota, 4 února, 2023
aktualne

V horku odpojte elektrická zařízení. Proč?

Vysoké venkovní teploty mohou způsobit přehřátí organismu a zdravotní komplikace jako zvýšení tělesné teploty, malátnost, ospalost, bolesti hlavy, závratě, nevolnost či zvracení.

Během veder je důležité regulovat teplotu v místnosti, a to obzvláště v přítomnosti dětí, seniorů a chronicky nemocných. Pomůže klimatizace, větrání či stínění. Doporučuje to Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ).

Nejvhodnějším a nejpřirozenějším způsobem ke zvýšení proudění vzduchu v pokoji je větrání. Doporučuje se větrat v noci nebo brzy ráno, před přehříváním místností pomůže stínění roletami nebo žaluziemi. Přijatelnou teplotu v místnostech udržíte tak, že vyvětráte (v noci, ráno), zavřete okna, spustíte žaluzie a okna už během dne neotevřete. Horký vzduch tak nedostane šanci proniknout dovnitř.

Při používání ventilátorů je třeba je umístit a nasměrovat mimo přítomné osoby. Úřad radí také odpojit elektrická zařízení, jejichž používání není nezbytné. „Ze zařízení totiž může sálat teplo a může tak docházet k zahřívání vzduchu v interiéru,“ vysvětlila vedoucí odboru hygieny životního prostředí ÚVZ Milada Eštóková.

Tired millennial woman suffers from stuffiness and an inoperative air conditioner, waving blue fan sitting on couch at home working on laptop computer. Overheating high temperature, hot summer weather

Úřad také připomíná, že při přechodu z chladného do horkého prostředí může dojít k teplotnímu šoku, který dokáže celkově oslabit organismus. \“Klimatizaci je proto vhodné nastavit tak, aby rozdíl teplot mezi vnějším a vnitřním prostředím nebyl vyšší než pět, maximálně sedm stupňů Celsia,\“ doplnil ÚVZ. Nesprávně používaná klimatizace může hlavně při dlouhých cestách uškodit iv autě, proto ÚVZ doporučuje klimatizaci časově regulovat na deset až 15 minut za hodinu.

pr článek

Další články autora