Sobota, 4 února, 2023
aktualne

Stát vyplatí více peněz rodičům i dětem. Jaké dávky se zvyšují a o kolik?

Dobrá zpráva, rodiny dostanou od státu více peněz. Ta horší – ne hned a ne všichni. Tento měsíc se zvýšily částky životního minima, od kterého se odvozují i ​​mnohé sociální dávky. Několik z nich však stát začne zvýšeno vyplácet až od ledna příštího roku. Kdo kolik dostane?

Změnu životního minima pocítí v peněženkách až od ledna například rodiče na mateřské dovolené. Rodičovský příspěvek na děti do tří let (do šesti v případě nepříznivého zdravotního stavu) se totiž zvýší z dnešních 383 eur na 412,60 eura pro rodiče, kteří před nástupem na mateřskou pracovali. Pro ty, kteří nepracovali, a pobírají dnes rodičovský příspěvek v částce 280 eur, dávka poroste od ledna na 301 eur.

Rodičovský příspěvek se zvyšuje o stejný koeficient jako životní minimum, tedy o 7,5 %. To od července pro jednu dospělou osobu činí 234,42 eura měsíčně, což je o 16,32 eura více než dosud. Pro další dospělou osobu, která žije ve společné domácnosti, je tato částka nově 163,53 eura (o 11, 41 eura více) a pro dítě 107,03 eura (nárůst o 7,47 eura). Životní minimum čtyřčlenné rodiny tak například činí 612,01 eura.

Na životní minimum je navázáno kolem 60 státních dávek. Kromě rodičovského příspěvku jsou to například i dávky pro náhradní rodiče, které rostou už nyní, od července. Opakovaný příspěvek náhradnímu rodiči, který se stará o dva sourozence, bude 104,40 eura. Rodič, který se stará o tři sourozence, dostane místo dosavadních 138,40 eura o více než 70 eur více, tedy 208,80 eura. Zvláštní opakovaný příspěvek náhradnímu rodiči naroste až o 177 eur, na 256,90 eura.

Od července se také zvyšuje náhradní výživné. Minimální náhradní výživné z důvodu neplacení alimentů jde vzhůru ale jen o 2,25 eura, na 32,11 eura. Náhradní výživné z důvodu pobírání sirotčího trošku výrazněji – o 5,23 eura, konkrétně na 69,69 eura.

Výše bude i kapesné dětem v dětských domovech, ale jen o zanedbatelnou částku – o 61 centů až 2,24 eura podle věku. Příspěvek na usnadnění osamostatnění se mladého dospělého je vyšší citelnější – z dosavadních 995,60 eura vzrostl na 1 070,30 eura.

3d illustration. Cartoon character hand sticking out the smart phone screen, throws up golden coins to the air. Online business profit clip art isolated on violet background. Financial application

O 10 eur více budou dostávat i mladí nezaměstnaní na absolventské praxi – 152,37 eura. Zvyšují se i příspěvky zdravotně postiženým a sociálně odkázaným lidem. Kompletní tabulku si prohlédněte na tomto linku.
Přídavky na děti s otazníkem
Na životní minimum jsou vázány také přídavky na děti. Za normálních okolností by vzrostly o necelá dvě eura, z dnešních 25,88 na 27,82 eura. Vláda však připravuje změnu zákona, podle kterého by se mělo z takového zvyšování dětských přídavků upustit. Podle navrhovaného nového zákona o financování volného času dítěte by neměly být přídavky vázány na životní minimum. Kabinet navrhuje, aby se přídavek na dítě zvýšil od ledna příštího roku na 40 eur. Zároveň by rodiče prvňáků na základních školách měli přijít o jednorázový stoeurový příspěvek na školní pomůcky, který se vyplácí dnes. O konečné podobě zákona ještě není rozhodnuto.

pr článek

Další články autora